Doniczkowy storczyk z dostawą nawet tego samego dnia — szybki sposób na ożywienie i eleganckie udekorowanie każdego wnętrza oraz idealny prezent dla pasjonatów orchidei. Sięgnij po najpopularniejsze odmiany storczyków — cymbidium lub phalaenopsis — a już w kilka godzin możesz cieszyć się ich pięknem w twoim domu lub biurze!
Uprawa storczyków w domu
Jeśli zaopatrzymy się w rzeczy niezbędne do posadzenia rośliny, a później będziemy przestrzegać zasad pielęgnacji, opisanych poniżej, akcja „uprawa storczyków” zakończy się z powodzeniem. Podstawową kwestią jest wybór odpowiedniego gatunku storczyka. Odmianami najczęściej uprawianymi w domu są Cymbidium, Dendrobium, Falenopsis. Kolejnym krokiem jest wybór najbardziej optymalnego podłoża. Podłoże, które najlepiej sprawdzi się w przypadku storczyków, powinno zawierać m.in. torf, korę i mech. Wybór pojemnika lub doniczki, w której zasadzimy storczyka to nie tylko problem natury estetycznej. Ważne jest to, aby nie był on zbyt głęboki, gdyż kwiaty storczyków powinno sadzić się bardzo płytko. Nie zapomnijmy też o drenażu (najlepiej ze żwiru) i o otworach w pojemniku , które pozwolą wypłynąć nadmiarowi wody.
Podlewanie storczyków w pigułce
Ważne jest, aby nie przesadzać z podlewaniem, gdyż zbyt mokre podłoże może być przyczyną zahamowania prawidłowego wzrostu storczyków. Storczyki najlepiej podlewajmy o poranku. Dzięki temu nie będzie nam zagrażać sytuacja kiedy wieczorem spadająca temperatura powietrza mogłaby być przyczyną rozwijającej się flory bakteryjną. Podlewajmy kwiaty oszczędnie, tak aby na spodzie doniczki nie znajdowało się kilka centymetrów wody. Latem sprawdzi się także nawadnianie poprzez zanurzenie doniczki na kilka lub kilkanaście minut lub położenie na górną warstwę podłoża kostek lodu. Wyraźnym komunikatem, że storczyki należy podlać będzie kolor srebrny kolor korzeni. Jeżeli ich barwa jest zielona, wstrzymajmy się z podlewaniem. Skoro wiemy już kiedy i jak podlewać, odpowiedzmy na pytanie – czym podlewać? Najlepsza będzie woda destylowana z uwagi na jej dużą miękkość. Niestety w zależności od ilości posiadanych storczyków, podlewanie ich wodą destylowaną, może okazać się stosunkowo kosztowne. Dobrym zamiennikiem będzie wykorzystanie przegotowanej wody, odstanej przez kilka dni.
Codzienna pielęgnacja storczyków
Jak postępować ze storczykiem, aby piękny i kwitnący cieszył nasze oczy jak najdłużej? Przede wszystkim musimy wybrać dobre miejsce na jego ekspozycję. Powinno być ono przewiewne i takie, w którym storczyk nie będzie wystawiony na ciągłe promieniowanie słońca. Aby pielęgnacja storczyka przebiegała prawidłowo musimy też pamiętać o ich nawożeniu. Najlepszy czas na nawożenie to wytężony okres ich wzrostu, czyli czas od wiosny do początków jesieni. W przypadku storczyka świetnie sprawdza się popularne sformułowanie – co za dużo, to nie zdrowo. Jak widzicie nie wymaga on mnóstwa profesjonalnych zabiegów i ciągłego doglądania. Wystarczy systematyczna pielęgnacja z zastosowaniem przytoczonych przez nas porad.