Nie ma nic lepszego niż uczucie, gdy nowe rośliny doniczkowe trafiają do naszego domu, wprowadzając do niego świeżość. Z biegiem czasu można jednak zacząć dostrzegać małe, latające czarne punkty krążące wokół roślin – ziemiórki. Jak je rozpoznać, i jak się ich pozbyć, by chronić nasze rośliny?
Jak wyglądają ziemiórki? To uciążliwe małe czarne muchy, które zwykle pojawiają się po nadmiernym podlewaniu, ponieważ rozwijają się w ciepłych, wilgotnych warunkach – szczególnie podczas składania jaj.
Gdy się pojawią, ziemiórki raczej nie znikną same, dlatego ważne jest, aby podjąć działania jak najszybciej po ich zauważeniu, aby uniknąć większej infestacji. Pomimo że są niewielkich rozmiarów, ziemiórki mogą zaszkodzić naszym kwiatom domowym.
Aby pomóc Polakom w tym powszechnym problemie, zespół internetowej kwiaciarni Euroflorist opracował pięć różnych wskazówek, jak chronić rośliny przed ziemiórkami oraz innymi muszkami – a co najważniejsze, przed ich szkodliwym wpływem na dom – stosując metody przyjazne dla środowiska i wolne od chemikaliów.
Lepy na ziemiórki to skuteczne i wolne od chemikaliów rozwiązanie do zwalczania ziemiórek, które można kupić w wielu sklepach. Umieść lepy na powierzchni ziemi lub przymocuj do wykałaczki, aby umocować je nieco wyżej.
Ziemiórki przyciąga intensywny kolor pułapek, co pozwoli złapać populację rozrodczą ziemiórek. Po kilku dniach powinieneś zacząć dostrzegać muchy przyklejone do żółtej powierzchni. Możesz je usunąć i wymienić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Czasami wymiana na nowe pułapki daje obraz pozostałej liczby muszek.
Innym sposobem na pozbycie się ziemiórek jest przesadzenie roślin i zmiana ziemi, co pozwoli usunąć wilgotną glebę i korzenie, które przyciągają ziemiórki. Aby to zrobić, oczyść korzenie rośliny z ziemi, a następnie przepłucz je czystą, świeżą wodą. Następnie wybierz nową doniczkę do przesadzenia. Możesz także użyć tej samej doniczki, ale pamiętaj, aby dokładnie ją umyć w wodzie z mydłem. Na koniec napełnij nową doniczkę świeżą ziemią lub specjalnie przygotowaną sterylną ziemią do kwiatów. Upewnij się, że używasz ziemi dedykowanej dla roślin doniczkowych, ponieważ ziemiórki preferują bardziej wilgotne podłoża, które zazwyczaj stosujemy dla roślin ogrodowych.
Nietypowym domowym sposobem na ziemiórki, a w tym przypadku na ich larwy, jest użycie plastrów ziemniaka. Plastry ziemniaka przyciągną ziemiórki dzięki wilgoci i składnikom odżywczym, więc w ten sposób możesz je wyciągnąć z gleby i łatwo usunąć. Wystarczy pokroić kilka małych kawałków ziemniaka i umieścić je na powierzchni ziemi, a następnie pozostawić na kilka dni. Po tym czasie powinieneś znaleźć kilka larw w pobliżu, więc usuń ziemniak i wyrzuć go. Powtarzaj ten proces — aż do skutku.
Ziemia okrzemkowa jest silnym repelentem na ziemiórki, dlatego jest to doskonała opcja, gdyż substancja ta zawiera oleje, które zabić ziemiórki po ich wchłonięciu. Wystarczy nałożyć warstwę ziemi okrzemkowej na powierzchnię gleby, jeśli twoja roślina jest już w doniczce, lub wymieszać ją z glebą podczas przesadzania. W ciągu około tygodnia populacja ziemiórek i larw powinna zacząć się zmniejszać, a po kolejnym tygodniu powinna zginąć cała populacja żyjąca na twojej roślinie doniczkowej.
Jak już wcześniej wspomniano, ziemiórki zwykle pojawiają się z powodu nadmiernego podlewania i żyją na powierzchni gleby roślin. Aby zminimalizować poziom wilgoci, możesz podlewać rośliny od dołu, co zapobiegnie nadmiernemu nawodnieniu wierzchniej warstwy gleby i zmniejszy ryzyko wystąpienia ziemiórek, umożliwiając korzeniom bezpośrednie wchłanianie wody.
Aby to zrobić, napełnij doniczkę wodą do połowy i umieść roślinę w doniczce na około pół godziny. Otwory drenażowe powinny wchłonąć wodę od dołu, zapewniając roślinie idealną ilość nawadniania, bez stwarzania wilgotnego środowiska dla ziemiórek na wierzchu.
Nowy dom, urodziny, podziękowanie? Wyślij praktyczny i piękny prezent — kwiaty doniczkowe z dostawą nawet w kilka godzin.
Wyślij rośliny w prezencie