Nadeszła zima, a w szale zakupu choinek, świątecznych kwiatów,wianków i innych dekoracji zespół Euroflorist ostrzega właścicieli zwierząt domowych przed jednym popularnym elementem dekoracyjnym: jemiołą.
Tradycja związana z jemiołą wywodzi się z mitologii nordyckiej, gdzie symbolizowała miłość – stąd pomysł na całowanie się pod jemiołą, który narodził się w XVIII wieku i do dziś jest popularny wśród Brytyjczyków.
Jednak dla posiadaczy czworonożnych przyjaciół jemioła może być niebezpieczna. Zawiera toksyczne związki, które po spożyciu mogą wywoływać różne objawy, a w niektórych przypadkach nawet prowadzić do śmierci. Substancje toksyczne w jemiole to m.in. wiskotoksyny (białka powodujące uszkodzenia komórek), lektyny i polisacharydy (zakłócające funkcje komórek i reakcje układu odpornościowego).
Czy jemioła jest toksyczna? Krótka odpowiedź brzmi: tak, nawet dla ludzi. Chociaż my możemy to zrozumieć, trudno to wytłumaczyć naszym zwierzętom.
U zwierząt objawy zatrucia zależą od ilości spożytej jemioły oraz wielkości zwierzęcia. Najczęściej występują:
Jeśli chcesz cieszyć się jemiołą w swoim domu, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo pupili, oto cztery kluczowe zasady, które poleca zespół kwiaciarni internetowej Euroflorist:
Zawieś jemiołę poza zasięgiem zwierząt i unikaj miejsc, w które mogą wskoczyć lub się wspiąć. Nawet niewielkie ilości jemioły mogą być toksyczne, dlatego to tak ważne dla ich bezpieczeństwa.
Tradycyjnie jemiołę wiesza się nad drzwiami, ale upewnij się, że nie znajduje się w pobliżu stołów, blatów czy mebli, na które zwierzęta mogą łatwo wskoczyć. Pamiętaj, że koty są wyjątkowo zręczne we wspinaczce, więc uwzględnij zachowanie swoich pupili, wybierając lokalizację.
Regularnie sprawdzaj, czy z jemioły nie spadły żadne jagody lub liście, które mogą przyciągać uwagę zwierząt. Nawet jeśli zawiesisz jemiołę solidnie, częste kontrole są konieczne.
Ciekawskie psy i koty mogą bawić się lub zjeść odłamane fragmenty, dlatego regularnie odkurzaj lub zamiataj przestrzeń wokół jemioły, aby usunąć ewentualne odpady.
Sztuczna jemioła to bezpieczna alternatywa, która zapewnia świąteczny klimat bez ryzyka zatrucia.
Wiele sztucznych wersji jest wizualnie bardzo podobnych do prawdziwych, a dodatkowo są trwałe i możesz ich używać przez kolejne sezony. Upewnij się jednak, że są wykonane z nietoksycznych materiałów, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo dla zwierząt.
Jeśli podejrzewasz, że Twój zwierzak zjadł jemiołę, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Szybkie działanie ma kluczowe znaczenie.
Objawy zatrucia to m.in. ślinienie się, wymioty, biegunka, bóle brzucha, a w ciężkich przypadkach spowolnione bicie serca lub drgawki. Szybka interwencja może zapobiec powikłaniom, a weterynarz może zalecić tymczasowe leczenie objawów w domu.
Zadbaj o to, aby Twoje święta były bezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i Twoich zwierząt!