Czy i jak łączyć żonkile w bukietach z innymi kwiatami?
Czyli: Zanim wstawisz żonkile do wazonu z innymi kwiatami — porady eksperta.
Oficjalny początek wiosny już tuż tuż, a żonkile już zaczynają rozkwitać wokół nas — nie tylko na grządkach, ale i sklepowych półkach. Żonkile to piękny i tani sposób, by rozjaśnić każde wnętrze w ponurą marcową pogodę, dlatego tak lubiane są w wiosennych bukietach.
Jednak zanim połączysz swoje żonkile z innymi kwiatami w kompozycji, David Denyer, ekspert od kwiatów w kwiaciarni Euroflorist, podkreśla, że trzeba wykonać jeden istotny krok — w przeciwnym razie żonkile mogą „uśmiercić” resztę bukietu.
David wyjaśnia, że podczas przycinania łodyg żonkile wydzielają trujący sok. Jeśli kiedykolwiek je przycinałeś, na pewno zauważyłeś gęstą, lepką substancję na końcach łodyg — to właśnie ten sok. Zawiera on toksyny, które – jeśli wstawisz kwiaty do wazonu – mogą zatruć wodę, powodując, że pozostałe rośliny szybko zwiędną i obumrą.
Choć powszechnie uważa się, że z tego powodu nie należy łączyć żonkili z innymi kwiatami, to nie do końca prawda. Dlatego David dzieli się swoją najlepszą wskazówką dla osób, które mimo wszystko chcą użyć żonkili w wiosennych aranżacjach.
David tłumaczy:
Odpowiedzią jest tzw. żonkilowa kwarantanna; Wystarczy, że na pierwszą dobę umieścisz świeżo przycięte żonkile... w osobnym wazonie z wodą. Dzięki temu sok swobodnie się z nich wydzielił, zanim dodasz je do kompozycji z innymi roślinami. Możesz tę metodę zastosować to także przy bukietach, które otrzymasz w prezencie.
Żonkilowa kwarantanna
By mieszany bukiet z żonkilami cieszył dłużej, wystarczy, że na pierwszą dobę umieścisz świeżo przycięte żonkile... w osobnym wazonie z wodą. Dzięki temu szkodliwy sok wydzieli się z nich, zanim połączysz je w wazonie z pozostałymi kwiatami.
Kiedy po raz pierwszy przycinasz łodygi żonkili, zaczynają wydzielać ten lepki, toksyczny sok. Zawsze noś rękawiczki, przycinając żonkile, ponieważ sok ten może być szkodliwy również dla człowieka – u niektórych osób powoduje wysypkę lub swędzenie skóry.
Żonkile mają miękkie łodygi, dlatego przycina się je prosto, a nie pod kątem 45°, jak wiele innych odmian. Choć same w sobie wyglądają pięknie, połączenie żonkili z innymi kwiatami to świetny sposób, by wnieść do bukietu więcej koloru i głębi.
Aby żonkile prezentowały się jak najdłużej, pamiętaj, by trzymać je w płytkiej wodzie i wymieniać ją co kilka dni. Jeśli tworzysz własne kompozycje kwiatowe, możesz też połączyć żonkile poprzez zastosowanie gąbki do układania kwiatów.